Old is the new old

Kävimme Elinan kanssa viime viikolla pikavisiitillä Albertinkadun Old Gloryssä. Olipa trippi!

YMT Old Glory

Jotenkin minulta oli mennyt ohi, että Old Gloryn omistaa sama mies, joka aikoinaan omisti Old Highwayn Storen Roballa (ja Union Fiven Erottajalla). Mutta Old Highway Store, syytän kauppaa americana-addiktiostani. Syytän ja hymyilen.

YMT Old Glory

Olihan Old Highway Store uskomaton liike: konseptikauppa 90-luvun alussa Helsingissä! Liikkeessä oli aina hyllykaupalla maailmanluokan Made in America -kamaa. Se oli sitä paitsi vuosia ennen kuin Made in America oli valtavirtaa. Tämä kertoo kaiken kaupasta – tai minusta – mutta minulla on Old Highway Storesta ostettuja vaatteita edelleen kaapissani.

YMT Old Glory

Joka tapauksessa, amerikkalaisesta asiasta kiinnostuneille on hyviä uutisia. Old Gloryn kylkeen on avautumassa jonkinlaista vintagekauppatoimintaa. Stay tuned.

YMT Old Glory

Omiin muistoihin voi jumiutua ikuisesti, mutta vierailumme Old Gloryyn oli nopea, pistäytyminen oikeastaan. Saldo oli hieno.

– Tutustuminen kaupungin maan mahtavimpaan Red Wing -valikoimaan ja syksyn uutuuksiin. Niistä lisää myöhemmin.

– Pari nippua uusia Field Notes -vihkoja.

– Suunnitelmat omistaja Tommin kuvaamiseksi YMT-blogiin.

– Ja tietysti nämä Elinan mahtavat kuvat.

YMT Old Glory

YMT Old Glory

YMT Old Glory

YMT Old Glory

YMT Old Glory

YMT Old Glory

Kuvat: Elina

2 comments

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s